Uncategorized

Land Art

Czerwiec 18, 2019

Jednym z najbardziej fascynujących nurtów sztuki współczesnej jest obecnie Land Art, sztuka ziemi, czyli dziedzina architektury krajobrazu.
W czasach, gdy cywilizacja obejmuje coraz większe przestrzenie a ludzie przenoszą się do miast i oddalają od natury, niezmiernie ważnym wydaje się powrót do korzeni.
Artyści tego ruchu wykorzystują naturalne zjawiska przyrody lub
charakterystyczne właściwości regionu, by kreować dzieła sztuki stworzone z natury i w nią wplecione. Kompozycje z kamieni, śniegu, lodu, ziemi, trawy itp. zachwycają swoim pięknem a popularyzacja tego typu twórczości przyczynia się do zwiększenia świadomości i wrażliwości przeciętnego mieszczucha.
Każdego roku Fundacja Latająca Ryba i Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego organizują Festiwal Land Art, konkurs na projekt. W lipcu 2019 odbędzie się kolejna impreza tego typu, tym razem zatytułowana ‚Ogród’.
Artyści są inspirowani, by spojrzeć na otoczenie naturalne jak na ogród, miejsce relaksu, matkę żywicielkę, źródło życiodajnej siły, kolebkę ludzkości, jak na biblijny ogród Eden.
Imprezy tego typu przyciągają fascynatów architektury krajobrazu, artystów i członków organizacji walczących o ochronę przyrody.
Artyści Land Art tworzą dzieła sztuki, nad którymi nie można przejść obojętnie, które poruszają serce i duszę, które pokazują potęgę Boga i naszą przemijalność wpasowującą się w rytm przemijalnej natury.
,