Internet
Uncategorized

Internetowa bańka inwestycyjna z 2000 roku

Listopad 3, 2018

Bańka internetowa zaczęła rosnąć w 1998 roku. Trzy lata wcześniej pojawiła się pierwsza przeglądarka internetowa Netscape. Tryumfy święcił  legendarny Windows 95.

Pod koniec XX wieku inwestorzy szukali sposobów na szybkie pomnożenie swojego kapitału. Firmy internetowe bardzo często nie miały żadnego solidnego zaplecza. Najczęściej oferowały jedynie świetny sposób na biznes, który miał przynieść miliony. Bardzo często środki przekazywane przez inwestorów były przejadane i nie przynosiły oczekiwanych zysków.

Złowrogi rok 2000!

Kolejną przyczyna pęknięcia bańki internetowej był strach przed nadejściem roku 2000, największym problemem miał być sposób zapisywania daty w komputerach. Według czarnych prognoz miały zwariować wszystkie komputery, a świat miał pogrążyć się w jednym w wielkim chaosie. Oczywiście nic takiego nie mało miejsca…

Pluskwa milenijna to był wymysł wielkich koncernów informatycznych. Strach przed wielką katastrofą miał skłonić klientów do wymiany oprogramowania na nowsze. Akcje takich firm jak Windows czy Apple rosły…

Bańka pękła w 2001 roku, kiedy inwestorzy zaczęli masowo wycofywać środki z firm internetowych.  Wiele firm upadło, ale niektóre z nich takie jak Google czy Apple odbiły się od dna.

Zobacz: Land Art